2019.09.30

Kochani Rodzice,

Od początku swojej historii nasza Szkoła należy do Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO) i jest prowadzona przez Samodzielne Koło Terenowe nr 134 STO. Organizacja ta skupia głównie rodziców i nauczycieli, którzy działają na rzecz poprawy możliwości edukacji dzieci i młodzieży, na rzecz uspołecznienia polskiego systemu oświatowego oraz stworzenia możliwości wyboru różnych dróg kształcenia i wychowania[1]. Członkiem Koła STO może zostać każdy z nas![2] Społeczny charakter Szkoły oznacza bowiem możliwość włączenia się wszystkich Rodziców zarówno w codzienną pomoc w jej funkcjonowaniu, jak i uczestnictwo w sprawach realizowanych przez jej organy (Zarząd i Komisję Rewizyjną) oraz Dyrekcję.

Dyrektor, którego Zarząd Koła wybiera na trzyletnią kadencję, kieruje Szkołą na co dzień. Prowadzi politykę personalną, realizuje nadzór pedagogiczny i zajmuje się bieżącymi sprawami Szkoły oraz zarządza budżetem w oparciu o corocznie przyjęty przez Zarząd preliminarz budżetowy.

Zarząd Koła, który jest demokratycznie wybierany na Zwyczajnym Walnym Zebraniu Członków Koła, składa się aktualnie z Rodziców uczniów naszej Szkoły. Realizuje on swoją misję na spotkaniach, które w sposób regularny odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu oraz poprzez codzienną komunikację mailową i telefoniczną. Na zebraniach Zarząd omawia wszelkie sprawy, w tym bieżącą sytuację i zadania Szkoły, kontroluje wykonanie budżetu.

Kontrolę nad działalnością Zarządu sprawuje Komisja Rewizyjna, również składająca się z Rodziców uczniów naszej Szkoły.

Wszyscy członkowie władz Koła sprawują swe funkcje społecznie.

Kilka tygodni temu odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków naszego Koła. Wzięło w nim udział 60 osób: rodziców, nauczycieli i innych pracowników naszej Szkoły. Na zebraniu Zarząd, Komisja Rewizyjna i Dyrektor Szkoły przedstawili sprawozdania ze swojej działalności. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Członkowie Koła w jawnym głosowaniu udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi. Odbyły się również wybory do organów prowadzących Szkoły na kolejną, 3-letnią kadencję.

Wyniki głosowań to znak dużego wsparcia Członków Koła dla Zarządu SKT i Dyrekcji Szkoły. Zarząd otrzymał absolutorium bez głosów sprzeciwu, a Renata Mędza jednogłośnie została ponownie wybrana na Prezesa. Na Członków Zarządu ponownie zostali wybrani: Sylwester Urbanek, Paweł Roszczyk, Renata Piwowarczyk i Radosław Khoury-Costantin. Do Zarządu dołączyli również nowi członkowie: Grzegorz Puczyłowski i Rafał Cieślak. Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Adriana Mierzwa-Bronikowska, Maciej Szcześniak, Sergiusz Wolicki i Karolina Czekaj.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nowym i starym członkom organów prowadzących naszą Szkołę. Będą oni reprezentowali nas przez najbliższe trzy lata!

Po wyborach Zarząd przedstawił propozycję głównych kierunków działalności Koła na kolejną kadencję, a Dyrektor poinformował o planach rozwoju Szkoły. W dużej części dyskusja poświęcona była potencjalnej przeprowadzce „Terytorium Czeczota” do nowej lokalizacji.

W 2017 roku, na skutek reformy oświatowej, postawieni zostaliśmy w bardzo ciężkiej sytuacji lokalowej. Jak wszystkie szkoły podstawowe w Polsce, zostaliśmy zmuszeni do rozszerzenia liczby roczników z 6 do 8. Nasz budynek przy Puławskiej nie pomieściłby większej liczby dzieci, dlatego w ekspresowym tempie, przy dużym wsparciu rodziców, musieliśmy znaleźć dodatkową lokalizację. Budynek na ul. Czeczota nie spełniał naszych oczekiwań. Był jednak najlepszą dostępną opcją. Od tamtej pory nieustannie prowadzimy poszukiwania alternatywnego rozwiązania.

Dziś możemy już potwierdzić, iż Szkoła wygrała przetarg na piękną część budynku przy ulicy Rakowieckiej 32. Sprawa najmu nie jest jeszcze formalnie zakończona, ale szanse na pozytywne zakończenie naszych działań są bardzo duże. Wynajmujący, czyli Instytut Technologiczno-
-Przyrodniczy, czeka jeszcze na zgodę swoich organów nadzorczych na zawarcie umowy najmu. W związku z tym Pan Dyrektor rozpoczął, na prośbę Zarządu, proces planowania organizacji pracy klas 5-8 w nowej lokalizacji.

Szkoła rozpoczęła także poszukiwanie dodatkowej kadry pedagogicznej i dodatkową rekrutację uczniów. Nowa lokalizacja to około 2 tysiące metrów kwadratowych, co oznacza i możliwość, i – ze względów finansowych – konieczność powiększenia liczby klas i uczniów. W niedalekiej przyszłości na Rakowieckiej będziemy prowadzić po trzy klasy dla każdego rocznika.

Tak więc Drodzy Rodzice: po podpisaniu umowy najmu nowej lokalizacji czeka nas sporo wyzwań i dużo pracy! Potrzebna będzie nasza wspólna mobilizacja i dodatkowa pomoc. Liczymy w tym trudnym procesie na naszą społeczność, na jej wsparcie i zaangażowanie, zgodnie z istotą charakteru naszej Szkoły i dla dobra naszych dzieci.

Z niecierpliwością czekamy na moment, gdy będziemy w stanie przekazać Wam konkretne informacje dotyczące przeprowadzki!

Pozdrawiamy,

Zarząd SKT nr 134 STO i Dyrekcja Szkoły SSP 26 STO