Konkursy zewnętrzne

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur"

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur” wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana (1931-1994).

W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko.

Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.

W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo „Kangourou Sans Frontiéres”, skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.

W Polsce po raz pierwszy zorganizowano konkurs w 1992 r. Główny sekretariat krajowy mieści się pod adresem:

Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych
ul. Chopina 12/18, 87-100 Toruń
e-mail: kangur@mat.umk.pl

internet: www.kangur-mat.pl

Konkurs odbywa się w jednym dniu na całym świecie. Zestawy zadań są przygotowywane przez międzynarodową komisję, która co roku zbiera się w innym kraju.

Prestiżu konkursowi dodaje Nagroda d'Alamberta od Unii Europejskiej oraz poparcie ze strony UNESCO. Celem KANGURA jest popularyzowanie wiedzy i sprawności matematycznej wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. Zadania zawierają ciekawe problemy z algebry, geometrii i innych działów matematyki.

Przykładowe zadania

Warto przed przystąpieniem do konkursu zapoznać się z instrukcją wypełniania karty odpowiedzi (w czasie trwania konkursu unikniesz niepotrzebnego stresu):

Instrukcja wypełniania karty odpowiedzi