AKTUALNOŚCI
Zaproszenie na Święto Szkoły
Klasy 4 śpiewają dla Ziemi
Wyniki konkursu czytelniczego 2024.
Finaliści konkursu ortograficznego klas 1-3
Akcja "Żonkile"
"Chronić pamięć i kształtować przyszłość" to misja Muzeum POLIN. Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy, Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
19 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 1-4 po raz kolejny włączyli się do Akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Polin. Do grona Ambasadorów akcji Żonkile dołączyła Pani Agnieszka Grochowska, która zaprasza do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówi aktorka.
Uczniowie z klas 1-3 SSP 26 obejrzeli zrealizowany przez Hi-Story film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej. Opowieść przenosi w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.
Czwartoklasiści zaś poznali opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej. To historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Historia ta przybliża uczniom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty.
Uczniowie klas 1-3 mieli po raz kolejny wspaniałą okazję do poznania trzech wymiarów edukacji o II wojnie światowej i zagładzie, którymi są uwrażliwienie i budowanie postaw empatycznych, przekazywanie podstaw wiedzy historycznej z zakresu tej tematyki oraz omawianie szczegółowych informacji wraz z budowaniem odniesienia do współczesności.
Organizatorka projektu w SSP 26 - pedagog Dorota Sosulska
1
Archiwum Aktualności