Rok szkolny 2024/25

  • Finaliści Szkolnego Konkursu Ortograficznego 2025

  • Przygotowania do Święta Szkoły!

    W obu prefekturach trwają przygotowania do tegorocznego

    Ś W I Ę T A S Z K O Ł Y!

    Przypominamy - to już w sobotę 24 maja na Puławskiej!

    Tematem przewodnim tegorocznej zabawy będzie O L I M P I A D A!

  • 4a w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

    Wczoraj klasa 4a odwiedziła Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego i wzięła udział w warsztatach 'Kwiaty i zapylacze'!

    To była niesamowita przygoda! Dzieciaki z lupami w rękach odkrywały sekrety pszczół , bzygów i innych zapylaczy.

    Dowiedzieliśmy się, jak ważna jest praca pszczoły wędrownej i pszczoły samotnej. Kto by pomyślał, że bez tych małych stworzeń nie byłoby na swiecie żadnych owoców? To była fascynująca lekcja przyrody w samym sercu Warszawy!

     

  • „Obrazy Mistrza Jana”

    Myśląc o zwycięstwie Jagiełły pod Grunwaldem każdy Polak ma przed oczami „Bitwę pod Grunwaldem” pędzla Jana Matejki. Dyskusja i ocena spuścizny jednego z najbardziej znanych polskich malarzy, twórcy wiekopomnych obrazów historycznych i batalistycznych , czołowego przedstawiciela epoki dziewiętnastowiecznego historyzmu - prawdopodobnie nigdy nie ucichnie. Nie mniej jedno jest pewne - żeby dyskutować i oceniać - trzeba znać i wiedzieć.

    Wiedzę o malarstwie Jana Matejki w kontekście historycznym oraz osobistym i rodzinnym posiadły dzieciaki z klasy 3B, które wybrały się do Muzeum Narodowego na lekcję historii sztuki zatytułowaną „Obrazy Mistrza Jana”.

    Na początku zajęć skupiliśmy się na obrazach przedstawiajacych mistrza Jana i jego rodzinę.

    Wcześniej na lekcjach nauczania zintegrowanego poznawaliśmy sylwetki sławnych Polaków, również Jana Matejki, nie mniej z dużym zaciekawieniem słuchaliśmy ciekawostek z życia malarza.

    Już wiemy, że obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dowiedzieliśmy się też skąd Matejko czerpał wiedzę o historii Polski.

    Po skończonych zajęciach udaliśmy się do innych sal, w których oglądaliśmy płótna innych autorów m.in. obraz „Dziwny ogród" Józefa Mehoffera. Okazało się, że niektórych z nas tak zainteresowały obrazy, że mogliby zostać w muzeum znacznie dłużej.

    Za zdjęcia, wycieczkę i relację z muzealnych odkryć dziękujemy pani Kasi Czerny , wychowawczyni klasy 3B.

  • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO "KUMAK" KLAS 4

  • Konkurs Logicznego Myślenia 2025

    Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, projekt graficzny

Zawartość wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być niepoprawna.

                                    Wyniki Konkursu dla klas 1-4 w roku szkolnym 2024 /25:

    Pragniemy z radością poinformować o laureatach tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia

                                                                Mistrz Logicznego Myślenia   

                                                                        Piotr Ohde (3b)

                                                                     Maciej Słowikowski ( 3b)

                                                                 Ekspert Logicznego Myślenia:

    Weronika Wolak (3a)

    Feliks Iwan (3c)

    Barbara Stawska (3b)

    Łucja Kołodziej (3c)

    Róża  Grabowska (3c)

    Julian Kujawa ( 3a)

    Lilianna Karasek  (3c)

     

                                                                             GRATULACJE !!!

  • KANGUR MATEMATYCZNY 2025

  • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO 2025

  • WYNIKI KONKURSU KUMAK KLAS 2-3

  • Finaliści Konkursu Czytelniczego

  • Spotkanie z panią Ewą Chotomską w Bibliotece Publicznej

    Czytamy na lekcjach, czytamy w domu i opowiadamy sobie nawzajem przeczytane książki , wklejamy odznaki do czytalników , odwiedzamy biblioteki , zapraszamy rodziców , żeby poczytali nam swoje ulubione książki - krótko mówiąc dwoimy się i troimy, żeby nasze dzieci były z książką za pan brat.

    Ostatnio rozwija się prężnie nasza współpraca z Biblioteką Publiczną przy Alejach Niepodległości 19. Tym razem klasy pierwsze zaproszone zostały na spotkanie z panią Ewą Chotomską, założycielką legendarnego zespołu „Fasolki”, znaną nam wszystkim jako Ciotka Klotka z nie mniej legendarnego już Tik-taka.

    Jak część z Was zapewne wie, a pozostali się domyślają, pani Ewa jest córką wielkiej polskiej poetki - Wandy Chotomskiej.

    Podczas autorskiego spotkania dowiedzieliśmy się o pracy pani Ewy, o jej dzieciństwie i początkach tworzenia .

    Jest ona autorką wielu piosenek dla dzieci. Przez kilkadziesiąt lat prowadziła zespół Fasolki pisząc dla nich piosenki, których słuchali w dzieciństwie nasi rodzice i nauczyciele. (Kto z nas, rodziców, nie zaśpiewał choć raz w życiu „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” lub „Mydło wszystko umyje”?) Kilku piosenek mogliśmy posłuchać podczas spotkania z panią Ewą i pośpiewać razem z Fasolkami.

    Pani Ewa Chotomska pisała nie tylko piosenki, jest też autorką książek dla dzieci. Dowiedzieliśmy się, jak one powstawały, kim są ich bohaterowie, co było inspiracją do ich napisania.

    Podczas spotkania pojawiło się wiele zagadek i trudnych pytań. Także o książki i ich autorów. Nasze pierwszaki świetnie sobie z nimi poradziły. W końcu są „Pożeraczami książek” !

    Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o Wandzie Chotomskiej - pani Ewa niezwykle ciepło wspominała swoją mamę .

    Na koniec autorka wpisała się nam do czytalników i poprosiła o wspólne zdjęcie. Z radością uśmiechamy się więc do Was polecając spotkanie z tą arcy-ciekawą osobą.

    Dziękujemy Bibliotece przy Alejach Niepodległości za zaproszenie i czekamy na kolejne

    Za piękne zdjęcia i relację dziękujemy pani Ewie Chmiel, wychowawczyni klasy 1A

  • Warsztaty przyrodnicze "Cykl życia roślin"

    Nie do wiary, że jeszcze 3 tygodnie temu chodziliśmy w zimowych kurtkach , czapkach, rękawiczkach i szalikach!

    Trudno w to uwierzyć, ale mamy twarde dowody - 1 kwietnia klasy drugie poszukiwały WIOSNY w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, uczestnicząc w warsztatach "Cykl życia roślin".

    Spoczynek, przebudzenie wiosenne, pełnia rozkwitu, czas dojrzałości – spacerując po ogrodzie obserwowaliśmy zjawiska zależne od pór roku.

    Wtedy nieśmiało zaczęły kwitnąć magnolie , dziś otacza nas feeria barw i zieleni

    W tamtym czasie kurtki zdjęliśmy dopiero wszedłszy do tropików utrzymywanych w gigantycznych szklarniach, gdzie poznaliśmy cykle życiowe roślin różnych gatunków.

    Za świetnie zdokumentowaną pełną ciekawostek przyrodniczych wyprawę dziękujemy pani Monice Więckowskiej

  • Warsztaty wielkanocne w 2A

    W klasie 2A wielkanocne warsztaty przygotowała Tosia Tabor z Mamą Kasią!

    Marzeniem Tosi było przygotowanie zajęć dla całej klasy. Dlatego razem z mamą przygotowała wielkanocne warsztaty świąteczne .

    Przepiękna, niemal letnia pogoda pozwoliła przeprowadzić zajęcia w parku koło szkoły.

    Zabawa zaczęła się od wyścigu z jajkami przenoszonymi na łyżkach. Emocji było co nie miara, bo jajka - jak to jajka - skakały na różne strony.

    Potem klasa podzielona na zespoły ozdabiała artystycznie jajka z wykorzystaniem ciekawej techniki połączenia barwników spożywczych, sody i octu.

    Zabawy zakończyliśmy poszukiwaniem czekoladowych jajeczek ukrytych w parku! Zbieraliśmy je do tekturowych koszyczków własnoręcznie wykonanych przez Tosię z materiałów wtórnych.

    Brawo Tosia !!!

    Wielkie podziękowania dla Mamy !!!

    W klasie 2A - podobnie jak w wielu klasach naszej szkoły - angażujemy i zachęcamy rodziców do aktywności przez cały rok.

    Odbyły się już warsztaty ortopedyczne z Tatą bliźniaków, panem Filipem Kucharczykiem, a także warsztaty o mózgu z panią Agnieszką Plutą, mamą Leona oraz warsztaty dentystyczne z Tatą Tymona Romańskiego.

    Za świetną relację i fotografię dziękujemy wychowawczyni 2A, pani Beacie Bińkowskiej

  • Warsztaty wielkanocne 1A

    Klasa 1A spotkała się na warsztatach wielkanocnych z rodzicami

    Przygotowane wspólnie wydmuszki obklejaliśmy kolorowymi materiałami i włóczką, a nawet baziami - dzieci wspólnie z rodzicami.

    Wychowawczyni, pani Ewa Chmiel krążyła doradzając, podpowiadając i pokazując, jak sobie najlepiej poradzić z niełatwą materią.

    Warsztatom towarzyszył pyszny wielkanocny poczęstunek - były baby, ciasta i owoce.

    Ogromna to frajda spędzić ze sobą czas i zrobić wspólnie z dzieckiem piękną rzecz.

    Gotowe pisanki zawisną na klasowym drzewku wielkanocnym.

    Pani Ewie Chmiel dziękujemy za piękne zdjęcia i bajeczny, rodzinny czas.

     

     

  • Akcja Żonkile

     #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile

  • LISTA FINALISTÓW "RODEO ORTOGRAFICZNEGO" 2024/2025

  • Warsztaty wielkanocne w Muzeum Woli

    Wielkanoc tuż tuż !!!

    Z tej okazji klasy trzecie wybrały się na warsztaty wielkanocne do Muzeum Woli. Cel był jasny - chcieliśmy poznać dawne zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi - zarówno na wsi jak i w miastach.

    Pani przewodnik dużo czasu poświęciła też tradycji żydowskiej, bowiem - jak już wiemy z zajęć z DUCHem - w Warszawie międzywojennej co trzeci mieszkaniec był wyznania żydowskiego. Usłyszeliśmy o Święcie Purim i Pesach oraz o charakterystycznych postnych potrawach, które znajdowały się na talerzu sederowym, na którym - tak jak u chrześcijan - królowe m.in. jajo na twardo. Jest też mięso (najlepiej jagnięcina), chleb (maca) i korzeń chrzanu.

    W okresie Wielkiego Postu przed wojną na stołach królowały: barszcz czerwony, śledzie z cebulką, brukiew (wszyscy pierwszy raz widzieliśmy to warzywo na oczy!) oraz żur na zakwasie bez kiełbasy, pieszczotliwie nazywany Panem Żurowskim.

    Po okresie ciszy, skupienia i braku zabaw, na znak zakończenia postu na wsiach rozbijano garnki z żurem i wywieszano śledzie na gałęziach drzew - nikt nie mógł już na nie patrzeć!

    Kolejną wiosenną tradycją było topienie lub palenie Marzanny. Dziewczęta chodziły po wsi z kolorowym maikiem (gaikiem), śpiewały piosenki i zapraszały wiosnę.

    Szykowano się do Świat Wielkanocnych - robiono palmy (nawiązujące do liści palmowych, którymi dawniej witano Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy), zdobiono różnymi technikami jajka-symbol nowego życia i wykonywania kolorowe ozdoby tzw. pająki, które zawieszano w chatach pod sufitem.

    W czasie zajęć oglądaliśmy zdjęcia starej Warszawy, na których zobaczyliśmy, jak na ulicach dawniej sprzedawano cukrowe baranki, palemki oraz cierniowe korony.

    W czasie Świąt jedzono mazurki i baby drożdżowe oraz chodzono do kościołów oglądać dekoracje przypominające grób Chrystusa.

    Część z tych zwyczajów przetrwała do dzisiaj, ale o niektórych można już tylko przeczytać lub dowiedzieć się w muzeum…

    Na zakończenie fantastycznie zajmujących zajęć zrobiliśmy kolorowe pająki i gaik, które potem zawiesiliśmy w naszych klasach.

    Za piękne, kolorowe zdjęcia i ultra-ciekawą wycieczkę dziękujemy wychowawczyniom klas trzecich: pani Ani Nowakowskiej (która nam również przygotowała rewelacyjną relację), pani Kasi Czerny i pani Ani Oniszk

  • Akcja żonkile 2025 r.

  • Wydarzenie godne polecenia

    Szanowni Państwo,

     

    Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już w tę sobotę w Bibliotece m. st. Warszawy przy ulicy Koszykowej! To doskonała okazja na spędzenie czasu z pociechami przy ważnej rozmowie o uczuciach i języku jakiego używamy by je opisać.

     

    Z okazji premiery bajki pt. „Co robią słowa?”, przygotowanej dla SOS Wiosek Dziecięcych przez uznaną autorkę Tinę Oziewicz, spotkamy się wspólnie by posłuchać jej tekstu czytanego przez nową ambasadorkę SOS – Bovską!

     

    Oprócz czytania na osoby uczestniczące czekać będą warsztaty z przygotowywania kwitnących zakładek z papieru czerpanego, a także mnóstwo kolorowanek!

     

    Spotkamy się w sobotę, 05.04.2025 r., o godz. 11:00 w sali konferencyjnej na I piętrze w budynku Plomby biblioteki, przy ul. Koszykowej 26/28.

     

    Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/HMemdb84w

    A także do pobierania e-booka z tekstem książki: https://wioskisos.org/ebook/

    Serdecznie zapraszam i polecam

    Dorota Sosulska-Wasz pedagog

     

  • Idiom Fight

    Idiom Fight to konkurs sprawdzający znajomość angielskich idiomów przeznaczony dla uczniów klas 4. Eliminacje klasowe odbędą się w dniu 31 marca. Obowiązują wszystkie idiomy, które są na liście. Podczas eliminacji wyłonimy czteroosobowe zespoły, które będą reprezentować poszczególne klasy na międzyklasowym etapie konkursu  w dniu 15 kwietnia.

    Poniżej kilka linków dla tych, którzy chcą sobie dodatkowo poćwiczyć przed eliminacjami klasowymi.

    https://wordwall.net/play/88930/365/548

    https://wordwall.net/play/88928/844/614

    https://wordwall.net/play/88921/519/105

    https://wordwall.net/play/88928/390/112

     

     Good luck!

    Zespół Nauczania Języka Angielskiego

strona:

Kontakt

  • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 STO - Prefektura Puławska (klasy 1-4)
    ul. Puławska 97B
    02-595 Warszawa
  • 691-945-445
    22 844-00-96
    e-mail: ssp26@ssp26.pl

Ważne linki