Ściana Wschodnia - dzień 1
Naszym celem jest poznanie mieszających się w naszym kraju kultur i religii. Podczas długiej podróży mieliśmy kilka przerw, by bliżej przyjrzeć się różnym obrzędom i wierzeniom.
Dowiedzieliśmy się, że Góra Grabarka jest uważana za prawosławną Częstochowę, odwiedzaną przez pielgrzymki z najdalszych zakątków Europy. Dowodem tego jest liczba przyniesionych w różnych intencjach krzyży - około 10 tysięcy. Pielgrzymi wierzą, że po obmyciu się w pobliskim strumyku wszystkie choroby i dolegliwości zostaną uleczone. Na szczycie urzekła nas ozdobiona ikonami cerkiew - wiemy już o PISANIU ikon, a nie ich malowaniu.
Podczas podróży zwiedziliśmy także Drohiczyn wraz z jego unikatowym muzeum kajaków oraz wspięliśmy się na szczyt góry zamkowej.
Klasy szóste pozdrawiają!!!
Ściana wschodnia - dzień 2
Jak napisać ikonę? Jak przygotowuje się deskę, na której powstaje? Czym zabezpiecza się ukończone dzieło? Ile trwa pisanie ikony? Na to i inne pytania odpowiedzi poznaliśmy w Muzeum Ikon w Supraślu.
Wiedząc, że najlepiej uczyć się poprzez doświadczanie, wzięliśmy udział w warsztatach pisania ikon. Nie jest to prosta technika, ale efekt zapiera dech! Jedyny kłopot podczas tworzenia - cierpliwość, a raczej jej brak.
Pierogi i leczo czy Manty i Kryszanka? Znamy już smaki kuchni tatarskiej dzięki wizycie u Pani Dżenetty Bogdanowicz. Pomimo trudności jakie spotkały jej Rodzinę w ostatnim czasie (spłonęła Tatarska Jurta), znalazła czas i chęci, by z nami chwilę porozmawiać. Jej życzliwość i serdeczność została nagrodzona brawami.
Po prawosławiu rano, po obiedzie czas na islam. Wykład w meczecie w Kruszynianach był bardzo interesujący...
Ściana Wschodnia oczami klas szóstych