Jak nauczyć dzieciaki wesoło i twórczo witać PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ?
Sprawę w swoje ręce wzięli RODZICE klas drugich organizując wiosenną grą terenową w sąsiadującym z SSP26 Parku Dreszera.
Rodzice z klasy 2A i 2B - mama Nel, mama Tymona, tata Julii, tata Leona P. i tata Tadzia S. pod batutą pana Mikołaja Chilczuka, taty bliźniaków - Zuzi (z 2A) i Franka (z 2B) - zaprosili drugoklasistów do wspólnej zabawy.
Dzieci podzielone na drużyny, miały za zadanie zdobywać kolejne bazy. Aby osiągnąć sukces, trzeba było wykazać się sprytem, zręcznością, wiedzą matematyczną i mnóstwem innych kompetencji.
Pogoda dopisała , a zabawa była wyśmienita! Dzieciom przyniosła mnóstwo satysfakcji, a na dodatek w jej trakcie zdobywały żetony, które na koniec mogły wymienić na lody w pobliskiej lodziarni
W imieniu szczęśliwych dzieci bardzo dziękujemy rodzicom za fantastyczne zaangażowanie!!!
Za wsparcie pomysłu i pieczę nad całością przedsięwzięcia dziękujemy wychowawczyni, pani Beacie Bińkowskiej.
3B dowiedziała się, czym zajmuje się grotołaz!
Dzięki uprzejmości pani Bożeny Roczniak, mamy Kostka w klasie 3B odbyło się spotkanie z panią Kasią Biernacką, grotołazką
Jaskinie nie mają teraz przed nimi żadnych tajemnic!
Nasze dzieciaki dowiedziały się:
Jak wygląda tajemniczy świat jaskiń;
Jakie niezwykłe formy skalne można tam zobaczyć;
Jakie zwierzęta można spotkać pod ziemią;
Jak powstają jaskinie i po co badają je grotołazi;
Jakie sprzęty trzeba ze sobą zabrać;
Jak grotołazi poruszają się pod ziemią;
W co się ubierają, gdzie śpią i co jedzą podczas długiej eksploracji.
Najpierw w formie prezentacji multimedialnej uczniowie 3B oglądali zdjęcia i filmiki z wypraw speleologicznych. Były też opowieści i zagadki.
Następnie dzieci mogły obejrzeć i przymierzyć przyniesiony przez panią Kasię sprzęt używany przez grotołazów - kombinezony, kaski, uprzęże, czołówki, lonże, rękawice, worki jaskiniowe, sprzęt biwakowy.
Nie zabrakło też pracy plastycznej - uczniowie wypełnili "salę jaskiniową" formami skalnymi i zwierzętami, wykorzystując kredki i pastele oraz plastelinę.
Uczyliśmy się również m.in. jak wiązać węzły używane w jaskiniach.
Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne „zdjęcie speleologów"!
Spotkanie z grotołazką tak nam się spodobało, że wszyscy jesteśmy chętni uczestniczyć w takich wyprawach
Za zdjęcia, zaangażowanie i pieczę dziękujemy pani Kasi Czerny, wychowawczyni 3B
Klasa 3A w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie!!!
Dzięki pomocy mamy Kocia, pani Agnieszki Glasenapp - dzieciaki z 3A wraz z wychowawczynią, panią Anią Nowakowską uczestniczyły w oprowadzeniu po wystawie i warsztatach artystycznych autorstwa pani Jacqueline Horodyńskiej oraz pani Barbary Orłowskiej, towarzyszących ekspozycji "A teraz fotografia" w Muzeum warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu.
Sprawa niebagatelna, ponieważ po raz pierwszy szerokiej publiczności została ukazana istotna część uczelnianych zbiorów.
Wśród prezentowanych prac znajdują się powstałe od lat 30. XX wieku po XXI wiek fotografie artystyczne, jak i reportażowe, dotyczące życia Akademii Sztuk Pięknych oraz Warszawy.
3A bezbłędnie rozpoznała m.in. archiwalne zdjęcia sąsiadującego z naszą szkołą kompleksu sportowego Warszawianka (!)
Podczas oprowadzania dzieci poznały metody i sposoby formalnego analizowania fotografii dokumentalnych oraz artystycznych.
Oglądając prace ukazujące motywy zaczerpnięte z natury, nasze dzieci - drogą błyskawicznych, kreatywnych skojarzeń - znalazły analogie i podobieństwa tych prac z zielnikami, które niedawno same tworzyły w ramach nauki przyrody.
Znakomitym i pełnym twórczych wyzwań podsumowaniem artystycznej wyprawy do muzeum ASP stały się stworzone przez dzieciaki autorskie kolaże składające się z różnorodnych materiałów, form i treści.
3A wykazała się niebywałą kreatywnością i nietuzinkowymi pomysłami, a nawet umiejętnością syntezy!
Podejrzewamy, że po tym spotkaniu pojawili się kolejni chętni na studia w warszawskiej ASP
Za incjatywę i zorganizowanie wycieczki do ASP, za relację (na kanwie której powstał nasz post) oraz za fotografie uwieczniające całość - dziękujemy pani Agnieszce Glasenapp.
Pani Ani Nowakowskiej dziękujemy za fotografie dziecięcych kolaży oraz za pieczę nad wyprawą i szczęściem naszych trzecioklasistów.
Autorem zdjęcia nr 1 jest Pełnomocnik Rektora ds. Promocji, pan Mateusz Machalski.
Bardzo dziękujemy!
W SSP26 uwielbiamy odwiedziny rodziców , którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i opowiadają o swojej pracy. Klasę 3C odwiedziła mama Gucia, którą jest stewardessą (!)
Stewardessa (czy steward) to zawód marzeń, jeśli tylko kochasz podróże , latanie i kontakt z ludźmi
Na zajęciach poznaliśmy wszystkie sekrety dotyczące wyposażenia samolotu i usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści na temat lotów
Mogliśmy obejrzeć kamizelki ratunkowe dostępne na pokładach samolotów. Czy wiedzieliście, że każda kamizelka posiada nabój gazowy, który uruchamia się przez pociągnięcie linki? Wyposażona jest też w rurkę umożliwiającą dodmuchanie jej w przypadku utraty powietrza oraz w specjalny system świetlny, który zapala się automatycznie w zetknięciu z wodą oraz gwizdek sygnalizacyjny.
Najbardziej zadziwiły nas informacje dotyczące samego zawodu stewardesy/stewarda. Okazało się, że wykonują oni niemal wszystkie zawody świata - w razie potrzeby są lekarzami , tancerzami , kelnerami , policjantami , negocjatorami , a nawet piosenkarzami . Tak, tak, to wszystko prawda.
Aby pracować jako stewardessa lub steward, trzeba być zdrowym i dobrze znać języki — angielski obowiązkowo oraz najlepiej jeszcze choć jeden inny język europejski. Warto też umieć trzymać nerwy na wodzy.
Kandydatka / kandydat na stewardessę / stewarda musi mieć ukończone 18 lat (w niektórych liniach lotniczych minimalny wiek to 21 lat). Pracować można tak długo, na ile pozwalają chęci, zdrowie i kondycja.
Dziękujemy Mamie Gucia za fantastyczną lekcję , a pani Ani Oniszk za jej organizację i fotorelację
Za nami zielony poniedziałek czyli ST. PATRICK’s DAY - narodowe święto Irlandii!
Każdy, kto ubrał się na zielono, dostawał złotego dukata od naszego szkolnego skrzata!
Powstaly bombowe prace plastyczne:
klasy pierwsze zrobiły kapelusiki koniczynki z papierowych talerzy
klasy drugie przygotowały maski Leperchauna
klasy czwarte szukały garnca złota
Aby go odnaleźć, musieli odszukać wszystkie koperty ukryte przez Leperchauna na terenie szkoły. W kopertach znajdowały się zadania i zagadki związane ze świętem Patryka.
A na dodatek w czasie przerw klasy czwarte zorganizowały studio tatuażu zmywalnego dla klas młodszych.
Za zorganizowanie fantastycznej zabawy i za kapitalne zdjęcia dziękujemy całemu Zespołowi Nauczania Języka Angielskiego
Wszyscy czekamy na prawdziwą wiosnę.
Wywołujemy ją na Puławskiej m.in. dzięki SPRAWNOŚCIOM
PASZPORTOWYM.
Naszą szkolną przestrzeń wypełniły klekoczące bociany, wiosenne zagadki, listy do Pani Wiosny. Udało się też przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów, które stanowiły największą atrakcję.
Było farbowanie kwiatów , wybuchy wulkanów, rozwarstwianie się substancji o różnej gęstości. Widzieliśmy też reakcję kwasowo-zasadową i obejrzeliśmy hodowlę kryształów oraz eksperyment zmiękczający jajko, a także udało nam się tak ustawić środek ciężkości w ziemniaku, aby utrzymać go w pionie.
Wiemy też, dlaczego używamy mydła podczas mycia rąk oraz dlaczego gaśnie świeca, gdy zasłonimy ją szklanką.
Wszystkie te eksperymenty przygotowały dzieci w domu ze swoimi rodzicami, a zaprezentować mogły w klasie. Zobaczcie, jak poradziła sobie z tym klasa 1A.
.
WIADOMOŚCI SPORTOWE
We wtorek, 4 marca piętnastoosobowa reprezentacja dzieci z klas 2–4 SSP26, wzięła udział w XVIII zawodach w pływaniu niepublicznych szkół podstawowych o Puchar Dyrektora SSP10
Zawody te mają zasięg wojewódzki, zatem stres był ogromny, ale wszyscy poradzili z nim sobie doskonale
Niezwykle przyjemnie było obserwować zaangażowanie dzieci i ich skupienie podczas każdego wyścigu, do którego zostali zgłoszeni.
Poświętujmy jeszcze chwilę Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn.
Celebrować można na różne sposoby - pomysłowymi upominkami albo wspólną wycieczką na lody czy do kina. Ten ostatni scenariusz zrealizowała klasa 1A ze swoją wychowawczynią, panią Ewą Chmiel
Obejrzeli fantastyczny oskarowy film „Flow”, a potem wspólnie ruszyli na lody. Iście wiosenna pogoda sprzyjała! Cudny dzień!
Początek tygodnia w SSP26 upłynął pod znakiem celebrowania Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn.
Były wspólne wyjścia, upominki , kwiaty , a przede wszystkim dużo wzajemnej życzliwości i uśmiechów.
Dobrze jest, kiedy zwyczaj doceniania innych ludzi i umiejętność dostrzegania ich zalet wejdzie nam w krew, bo czym skorupka za młodu…
Radość obdarowujących i obdarowywanych widać pięknie na zdjęciach z Dnia Mężczyzny w 2B.
Lekcje są jeszcze ciekawsze, jeśli odwiedzają nas goście, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą! Przed feriami zimowymi klasę 3C odwiedził Kuba, syn wychowawczyni, pani Ani Oniszk, który jest glacjologiem. Opowiadał o najzimniejszych miejscach na Ziemi. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się nauka zwana glacjologią, a wszystkie te wiadomości zdobyliśmy przy okazji omawiania lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” Czesława Centkiewicza. Było arcyciekawie!
.
Jakub Oniszk - glacjolog, doktorant w Instytucie Kosmicznym przy Duńskim Uniwersytecie Technicznym, absolwent Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu w St Andrews. Na codzień bada zachowanie lodowców na Grenlandii i wpływ zmian klimatu na utratę lodu i wzrost poziomu morza. Uczestniczył w wyjazdach naukowych do Norwegii, na Spitsbergen i na Alaskę.
Kontynuujemy sprawozdanie z finału XXIII Konkursu Recytatorskiego klas 1-4!
Powtarzamy - jesteśmy oczarowani i zachwyceni występami finalistów!
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki ostatniego etapu konkursu klas 3 i 4 -
oto Z W Y C I Ę Z C Y:
1 miejsce: Julek Grzyb, Jerzy Guzowski
2 miejsce: Natalia Faber, Jan Grunas
3 miejsce: Polina Shapovalova, Zuzia Bąk, Kasia Elżanowska
Wyróżnienia: Marysia Falkowska, Maciek Słowikowski, Weronika Wolak
Głosami publiczności wyróżniony został: Jerzy Guzowski.
Wielkie BRAWA !!!
Wszystkim finalistom i zwycięzcom finału gratulujemy wspaniałych występów!!!
XXIV Konkurs Recytatorski w SSP26 - już za rok!
XXIII Konkurs Recytatorski w historii SSP26 za nami!
Trzyetapowa formuła wciąż przynosi mnóstwo radości i satysfakcji, dzieci nieustannie zaskakują znakomitym przygotowaniem i wspaniałym zapleczem kostiumowym, wierszy nie brakuje, talentów i przebojowości - również!
Dziękujemy zarówno organizatorom głównym, na których czele stoi pani Beata Bińkowska wespół zespół z dyrektorem Jackiem Chmielem , jak i wszystkim uczestnikom oraz jury w składzie: Dorota Sosulska, Joanna i Anna Lemańczyk.
Oto list Zwycięzców z klas 1 i 2:
1 miejsce: Aleksander Siniarski
2 miejsce: Stefan Karst, Tymon Karwowski
3 miejsce: Zosia Celińska, Ignacy Stolarczyk, Alva Zięba
Wyróżnienie: Franek Chilczuk, Antoni Gaudziak, Nel Danis
Głosami publiczności wyróżniony został Tymon Karwowski.
Gratulujemy wszystkim występującym dzieciom - wielkie brawa dla wszystkich aktorów , gorące podziękowania dla konferansjerów z klas trzecich , niezmiennie - pełne podziwu wyrazy uznania dla rodziców za kostiumy i rekwizyty (o uwagach reżyserskich nie wspominając) , ukłony pełne wdzięczności dla wszystkich zaangażowanych w szkolne przygotowania !!!
W piątek 7 marca 2025r. o godz.8.10
odbędzie się w naszej szkole Konkurs Logicznego Myślenia dla uczniów zgłoszonych z klas 1-4.
W holu szkoły są już udostępnione listy dzieci z podanymi salami.
Pamiętajcie o zabraniu niebieskiego lub czarnego długopisu !!!!
Finał XXIII Konkursu Recytatorskiego klas 1-4 rozstrzygnięty! Wysłuchaliśmy dzisiaj wielu ciekawych deklamacji, którymi jesteśmy oczarowani i zachwyceni!
Z przyjemnością ogłaszamy wyniki dzisiejszego, ostatniego etapu konkursu
Zwycięzcy XXIII Konkursu Recytatorskiego SSP 26:
klasy 1-2
1 miejsce: Aleksander Siniarski
2 miejsce: Stefan Karst, Tymon Karwowski
3 miejsce: Zosia Celińska, Ignacy Stolarczyk, Alva Zięba
Wyróżnienie: Franek Chilczuk, Antoni Gaudziak, Nel Danis
Głosami publiczności wyróżniony został Tymon Karwowski.
klasy 3-4
1 miejsce: Julek Grzyb, Jerzy Guzowski
2 miejsce: Natalia Faber, Jan Grunas
3 miejsce: Polina Shapovalova, Zuzia Bąk, Kasia Elżanowska
Wyróżnienie: Marysia Falkowska, Maciek Słowikowski, Weronika Wolak
Głosami publiczności wyróżniony został Jerzy Guzowski.
BRAWO! Wszystkim finalistom i zwycięzcom finału gratulujemy wspaniałych występów!!!
Dziękujemy i do zobaczenia za rok!