Na stacji w Biskupinie rozpoczęła się nasza kolejna przygoda.
Zaczęliśmy tam podróż kolejką wąskotorową przez pola łąki i lasy wprost do uroczej Wenecji. Ciekawe miejsce, ale okazało się, że zamiast gondolierów spotkaliśmy kolejarzy z prawdziwego zdarzenia. Znaleźliśmy się na uroczej stacji, na której mogliśmy podziwiać pociągi nie z tej epoki. W Wenecji znajduje się bowiem muzeum kolei wąskotorowej.
Mogliśmy obejrzeć prawdziwą parową lokomotywę. Były też wagony różnego rodzaju, np. pocztowy, przewożący zwierzęta, pasażerski i to pierwszej klasy, cysterna przewożąca mleko oraz węglarka. Obejrzeliśmy też budkę dróżnika. Mogliśmy nawet pokręcić korbą opuszczającą prawdziwy szlaban. Poznaliśmy budowę parowozu, a nawet weszliśmy do jego środka i zadzwoniliśmy prawdziwym dzwonkiem. Spróbowaliśmy też swoich sił w uruchomieniu drezyny.
I to wszystko w tej jednej małej Wenecji.
Pogoda była piękna, ale było tak gorąco, że trzeba było skoczyć szybko na lody, a potem pognać naszym białym mustangiem nad jezioro. O tak, na tę kąpiel warto było poczekać. Bajka. Potem zasłużony obiad, a po obiedzie zajęcia. Dla każdego klanu co innego. Klasom trzecim trafiło się strzelanie z łuków do bizona. Niezłe strzały poszły. Bizony upolowane.
Nieźle nas umęczyło to strzelanie. Trzeba było znowu skoczyć nad jezioro. Tym razem kąpiel w pięknym gasnącym słońcu dała nam sporo nowej energii na wieczór. Drugi dzień zielonej szkoły na piątkę z plusem. Nie chcemy pisać, co narozrabialiśmy w międzyczasie 😅
Ściskamy gorąco 😍
Wyprawa do Biskupina
Klasy trzecie wybrały się dzisiaj w wielką podróż do łużyckiej osady, gdzie trzy tysiące lat temu mieszkali ludzie żyjący na skrawku ziemi otoczonej wodami jeziora. Spróbowaliśmy podejrzeć ich przy codziennych zajęciach, zobaczyć, jak żyli, czym się zajmowali. Wykopaliska archeologiczne znalezisk pozwoliły nam odtworzyć ich zwyczaje. Zwiedzając Biskupin, odkrywaliśmy na nowo świat, który ukształtował dzisiejszą Europę.
Na terenach obecnej Polski rozwijająca się kultura łużycka wchodziła wówczas w swój najwspanialszy okres. Powstawały ośrodki plemienne z dużymi osadami o charakterze obronnym.
Nie wiadomo, jak idea budowy osiedli obronnych dotarła na Pałuki. W VIII w. przed narodzeniem Chrystusa na terenach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pomorza powstały grody typu biskupińskiego. Być może plany budowy osiedli o regularnej zabudowie wnętrza, otoczonych wałem obronnym, falochronem przynieśli kupcy lub ludzie, którzy przywędrowali tu, szukając bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich bliskich.
My dzisiaj, wędrując po Biskupinie i biorąc udział w lekcjach muzealnych, odkrywaliśmy to życie i trudno nam było uwierzyć, że tak ono wyglądało.
Dowiedzieliśmy się, czym się zajmowali ludzie, co uprawiali, hodowali, co jedli, jak mieszkali na co dzień. Usłyszeliśmy też, jak ludzie wykorzystywali zwierzęta. Żaden kawałek nie mógł się zmarnować. Dla nas najciekawsze były instrumenty wytworzone z kości, ścięgien, rogów czy raciczek.
Podczas zajęć mogliśmy posiedzieć wokół paleniska w zrekonstruowanej chacie, wziąć do ręki rozmaite przedmioty i narzędzia, położyć się w tamtejszym łóżku, spróbować podpłomyki, obejrzeć warsztat tkacki, krosno, wrzeciono i wreszcie przebrać w dawne stroje i poczuć się przez chwilę jak ludzie sprzed 3 tysięcy lat. Wycieczka bardzo nam się podobała. Na koniec udaliśmy się jeszcze do warsztatu mincerza. Dowiedzieliśmy się, jak w Średniowieczu wyrabiano pieniądze. Byliśmy też u bartnika, mogliśmy poobserwować życie pszczół w ulu. Jako że jesteśmy już doświadczonymi pszczelarzami, nietrudne nam było znalezienie i rozpoznanie robotnic, trutni, a nawet królowej :)
Oczywiście wróciliśmy z mnóstwem pamiątek. Tak, wiemy, rodzice na pewno czekają na makiety Biskupina. 😅 Już niedługo je dostaną :)
Rozpoczynamy przygodę w Wiktorowie.
Podróż poszła nam bardzo sprawnie.
Już po 5 godzinach byliśmy na miejscu.
Szybkie zakwaterowanie i wreszcie można było wyciągnąć nogi. Chłopcy pomogli wtaszczyć dziewczynkom ciężkie walizki po schodach. Potem jeszcze czynności kosmetyczne i można było wyruszyć na spacer po ośrodku. Ależ tu pięknie. Jesteśmy nad samym jeziorem. Kaczki, łabędzie, przybrzeżne nenufary, piaszczysta plaża, ta wiosenna zieleń i odgłosy ptaków wprowadziły nas w szczery zachwyt. Po obiedzie chwila odpoczynku i nadszedł czas na naszą pierwszą grę terenową. Obóz indiański został rozbity nad samym jeziorem. Szaman Chuda Noga przygotował dla nas mapę okolicy. Do odnalezienia mieliśmy aż 7 tajemniczych informacji o życiu i zwyczajach Indian. Ale to były emocje. W nagrodę otrzymaliśmy nowe szaty indiańskie i nareszcie wiemy, w którym jesteśmy klanie. A klanów jest aż 7. Są wśród nas przyjacielskie łosie, uprzejme i pracowite wydry, pomocne dzięcioły, sprytne i ciekawskie niedźwiedzie, szybkie czerwone jastrzębie, mądre bobry oraz czujne i zwinne jelenie. Po kolacji spotkaliśmy się na naszym pierwszym ognisku. Wiemy, jakie czekają nas w ciągu najbliższych dni zadania. Wspólne śpiewanki wprowadziły nas w prawdziwie indiański nastrój. Jutro kolejne przygody. Oj, będzie się działo...
Wyróżnienia: Zuzia Chilczuk, Kaja Koleśnik, Julek Kujawa, Łucja Kołodziej i Mela Flis
GRATULUJEMY!!!
Drodzy Rodzice,
w roku szkolnym 2024/25 utworzymy jedną nową klasę 4.
Rekrutacja uzupełniająca (okres próbny) odbędzie się w dniach 13-20 maja 2024.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do składania podań (DRUK) na adres mailowy ssp26@ssp26.pl.
"Chronić pamięć i kształtować przyszłość" to misja Muzeum POLIN. Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Służąc ideom otwartości, tolerancji i prawdy, Muzeum POLIN przyczynia się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów.
19 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 1-4 po raz kolejny włączyli się do Akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Polin. Do grona Ambasadorów akcji Żonkile dołączyła Pani Agnieszka Grochowska, która zaprasza do wspólnego upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
"Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i Wasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć" – mówi aktorka.
Uczniowie z klas 1-3 SSP 26 obejrzeli zrealizowany przez Hi-Story film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej. Opowieść przenosi w bajkowy świat, w którym żyją dobre duszki, opiekujące się lasem i wszystkimi stworzeniami, które go zamieszkują. Pewnego dnia jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia przybliża dzieciom tematy empatii, sprawiedliwości i straty.
Czwartoklasiści zaś poznali opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej. To historia Bronka, chłopca zmuszonego przeprowadzić się ze swojego mieszkania na ulicy Złotej i zamieszkać z całą rodziną na ulicy Gęsiej, na której wszystko jest obce i inne. Historia ta przybliża uczniom temat zmiany, dyskomfortu, który za sobą niesie i tęsknoty.
Uczniowie klas 1-3 mieli po raz kolejny wspaniałą okazję do poznania trzech wymiarów edukacji o II wojnie światowej i zagładzie, którymi są uwrażliwienie i budowanie postaw empatycznych, przekazywanie podstaw wiedzy historycznej z zakresu tej tematyki oraz omawianie szczegółowych informacji wraz z budowaniem odniesienia do współczesności.
Organizatorka projektu w SSP 26 - pedagog Dorota Sosulska
Z przyjemnością informuję o bardzo udanym starcie naszych Judoków.
16.03.2024 odbyła się 2. Edycja Małej Ligi Klubu Champion Judo.
W zawodach wzięło udział 6 zawodnikow z naszej szkoly i po bardzo dobrych walkach zdobyliśmy aż 6 medali:
Gratulacje!
Trener Mariusz Malinowski
We wtorek 12 marca 2024r. o godz.8.10 odbędzie się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia dla klas 1-4, który zakończy się około 9.30.
Prosimy pamietać, że potrzebne będą niebieskie lub czarne długopisy.
Przypominamy, że w konkursie biorą udział zgłoszone i zapisane osoby.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu recytatorskiego !!! Wysłuchaliśmy dzisiaj wielu ciekawych deklamacji, którymi jesteśmy oczarowani i zachwyceni !!! Gratulujemy wszystkim finalistom. BRAWO !!!