Patronem Społecznej Szkoły Podstawowej nr 26 STO jest profesor Jigorō Kanō.

Krótka notka biograficzna zamieszczona poniżej pochodzi z Wikipedii:

Jigorō Kanō (jap. 嘉納治五郎 Kanō Jigorō, ur. 28 października 1860 w prowincji Hyogo, Japonia, zm. 4 maja 1938) – twórca judo.

Życiorys

Kanō zaczął trenować jujutsu w wieku 18 lat. W 1882 r. skończył studia uniwersyteckie i został nauczycielem literatury i języka angielskiego na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Gakushūin.

W miarę postępów w nauce jujutsu, Kanō zaczął zauważać jego archaiczność i niedostosowanie do współczesnych mu czasów. Usunął więc z niego techniki zagrażające zdrowiu bądź życiu ćwiczących, dołączył nowe i w 1882 r. założył własną szkołę - Kōdōkan. W 1887 r. opracował ogólne techniki i elementy, które stale rozwijał.

Jigorō Kanō był pierwszym Azjatą, który został członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w 1909 r. Był aktywnym działaczem. Jego starania przyczyniły się do przyznania Tokio organizacji Igrzysk Olimpijskich w 1940. Z powodu wybuchu II wojny światowej nie doszło do nich. Został odznaczony japońskim Orderem Wschodzącego Słońca.

Kanō zmarł 4 maja 1938 r. na statku Hikawa-maru, wracając do Japonii z Kairu, gdzie uczestniczył w posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Został pochowany na cmentarzu w miejscowości Matsudo w prefekturze Chiba.

Więcej informacji o prof. Jigoro Kano (jęz. ang.)

O historii nadania szkole imienia można się dowiedzieć ze stron szkolnej kroniki:

Kronika - str. 4

Kronika - str. 5