Co warto wiedzieć o pomocy pedagogiczno-psychologicznej
w SSP 26 STO im. Jigoro Kano w Warszawie
Opieka pedagogiczno-psychologiczna w naszej szkole ma na celu: zapobieganie niepowodzeniom edukacyjnym i trudnościom wychowawczym uczniów oraz rozpoznawanie zainteresowań i uzdolnień, aby właściwie pokierować ich rozwojem. Dotyczy każdego ucznia SSP 26 STO. Opieka rozpoczyna się już podczas postępowania kwalifikacyjnego (rekrutacja) i trwa do końca pobytu ucznia w szkole.
W skład zespołu pedagogiczno-psychologicznego wchodzą: psycholog, logopeda, pedagog szkolny oraz osoby zajmujące się terapią pedagogiczną (potocznie: reedukacją lub „rozwijankami”).
Każdego ucznia SSP 26 STO zespół pedagogiczno-psychologiczny wspiera poprzez:
Ponadto uczeń może zostać skierowany na badanie psychologiczne przez wychowawcę lub nauczyciela przedmiotu. Mogą o nie poprosić również rodzice.
Po dostarczeniu przez rodziców do szkoły pisemnej opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zawierającej diagnozę, wnioski i zalecenia pedagog, wychowawca klasy i inni uczący dziecko nauczyciele dostosowują pracę do indywidualnych potrzeb, ucznia zarówno w zakresie ewentualnych deficytów, jak i szczególnych predyspozycji.
Opieka logopedyczna zapewniana jest dzieciom mającym problemy z opanowaniem prawidłowej wymowy.
Terapia pedagogiczna (zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i zajęcia wyrównawcze) dotyczy uczniów z ryzykiem dysleksji, mających kłopoty z opanowaniem umiejętności płynnego czytania i prawidłowego pisania (błędy, pismo słabe graficznie, trudności w matematyce). Rozpoczyna się w klasie pierwszej.
Oprócz działań diagnostycznych i terapii pedagogicznej skierowanych do ucznia, prowadzone są spotkania indywidualne i prelekcje dla rodziców, których tematyka dostosowana jest do aktualnych potrzeb.
Do zespołu pedagogiczno-psychologicznego SSP 26 STO im. Jigoro Kano w Warszawie należą:
A oto zadania, które w myśl rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej (Dz. U. 2017, poz. 1591) zostały przypisane członkom szkolnego zespołu psychologiczno-pedagogicznego:
§ 24. Do zadań pedagoga i psychologa w przedszkolu, szkole i placówce należy w szczególności:
Należy podkreślić, że wielość ról, w jakich potencjalnie może występować pedagog/psycholog szkolny, wymaga selekcji zadań, dostosowania ich do potrzeb szkoły i realnych możliwości realizacji. Zwyczajowo zadania do realizacji zawarte są w planie rocznym, który zatwierdza dyrektor szkoły.
§ 25. Do zadań logopedy w przedszkolu, szkole i placówce należy w szczególności:
§ 27. Do zadań terapeuty pedagogicznego należy w szczególności: