Jeśli jesteś już uczniem klasy szóstej, to czas najwyższy pomyśleć o wyborze gimnazjum.
Krok pierwszy – narada z rodzicami
Krok drugi – poznać zasady rekrutacji lub egzaminu wstępnego
Często w szkołach publicznych zasady rekrutacji (ile punktów za co) są publikowane późno (marzec/kwiecień). Warto wtedy przejrzeć zasady z poprzednich lat, bo mogą być podobne.
W szkołach niepublicznych zazwyczaj decyduje egzamin, który odbywa się w kwietniu lub maju. Czasem elementem dodatkowym jest rozmowa kwalifikacyjna lub autoprezentacja.
Krok trzeci – ostro zabieramy się do pracy szkolnej
Jeśli chodzi o matematykę, to sprawa jest prosta – trzeba „przerobić” wiele zadań, które w poprzednich latach pojawiły się na egzaminach. Często szkoły zamieszczają te zadania na swoich stronach. W ten sposób poznacie typy zadań egzaminacyjnych.
Jeśli chodzi o język polski – można próbować tej samej metody albo szukać informacji o zakresie i tematach egzaminacyjnych u naszych absolwentów. Można też samodzielnie realizować przygotowania w oparciu o dostępne materiały, np. „Kalendarz Szóstoklasisty” lub „Potrafię napisać – zestaw ćwiczeń językowych”.
Egzaminu z języka angielskiego nie powinniście się obawiać.
Krok czwarty
O czym jeszcze powinniście pamiętać Wy i Wasi rodzice
Egzamin to bardzo trudny moment ze względu na stres, któremu podlegamy oraz dużą konkurencję. Zwykle o niewiele miejsc rywalizuje bardzo wiele osób (zupełnie jak na Puławskiej). Dużo osób zdaje egzamin, a mimo to nie mieszczą się na liście przyjętych. Potem jest jeszcze duży ruch na listach rezerwowych, dlatego ważne jest, żeby nie traktować porażki jako końca świata.
Jeśli solidnie i systematycznie pracowaliście, to na pewno dostaniecie się do dobrej szkoły – jak nie pierwszego, to drugiego wyboru. Przecież zrobiliście wszystko najlepiej, jak się dało – prawda?
Takie są nasze doświadczenia.
Na koniec rada dla Rodziców
Drodzy Rodzice, nie każdy szóstoklasista jest na tyle „dorosły” i odpowiedzialny, że sam z siebie będzie systematycznie pracował. Niektórzy bardziej od zaufania na tym etapie potrzebują życzliwej kontroli, pomocy, dopilnowania rytmu pracy i odpoczynku. A smart fony radzę zdeponować w tajnej skrytce bankowej.
W czym Wam pomoże nasza szkoła